سیمان سفید جهت تولید قطعات جی آرسی

سیمان سفید

سیمان سفید چیست؟

سیمان سفید چگونه ساخته می شود و چه تفاوتی با سیمان سیاه دارد؟

تمامی انواع سیمان سفید از آهک ساخته می‌شود.انواع مختلف سیمان سفید در بسیاری از موارد شبیه هم ساخته می‌شوند. خط تولید سیمان سفید کمی پیچیده‌ تر از سیمان خاکستری است و برای سفید نمودن رنگ سیمان، مواد بسیاری را به غیر از آهک نیاز دارد. در اصل سیمان در حالت کلی از آهک و رس ساخته می‌شود.

منبع: سایت شرکت گچ سمنان

تاریخچه سیمان سفید بیانگر سیر تکامل دانش بشری برای دستیافتن به این محصول می‌باشد.

انواع مختلف سیمان در بسیاری از موارد شبیه هم ساخته می‌شوند و در ایران نیز انواع مختلفی از سیمان تولید می‌گردد.

خط تولید سیمان سفید کمی پیچیده‌ تر از سیمان خاکستری است و برای سفید نمودن رنگ سیمان، مواد بسیاری را به غیر از آهک نیاز دارد. در اصل سیمان در حالت کلی از آهک و رس ساخته می‌شود.رنگ تیره سیمان به دلیل وجود سولفات آهن و سولفات منیزیم در سیمان است،

همچنین دوده ناشی از سوخت نیز باعث رنگ تیره سیمان می‌گردد. پس برای سفید شدن سیمان و تولید سیمان سفید باید سولفات آهن و منیزیم از سیمان حذف شده و از سوخت مناسب و بدون دوده استفاده شود.

به همین جهت برای تولید سیمان سفید، از خاک رسی که میزان سولفات آهن و منیزیم آن از ۸ درصد کمتر است استفاده می‌کنند. از طرفی سوخت کوره را به نحوی انتخاب می‌کنند که تولید دوده نکند (مثلا از گاز استفاده می‌کنند) بنابراین با مخلوط نمودن موادی دیگر نوعی رس با رنگ سفید و بدون مواد ذکر شده ساخته می‌شود.

سنگ‌های کائولن، وست، فلدسپات و … از عناصری اند که در سیمان سفید به جای خاک رس به کار می‌رود. در آسیاب نمودن و خرد کردن کلینکر (تا تبدیل به سیمان شود) برای سفیدتر شدن رنگ سیمان و همچنین برای کمک به استحکام، به آن مقداری پودر سنگ گچ نیز می افزایند.

خواص گیرش و کسب مقاومت این نوع سیمان مشابه سیمان پرتلند معمولی است و جدا از لزوم دقت بیشتر، فرقی از لحاظ روش انبار کردن و مصرف با سیمان پرتلند معمولی ندارد.

عمل آوردن ملات سیمان سفید نیاز به دقت کافی دارد، زیرا به راحتی در اوایل کار کثیف می شود و تقریباً تمییز کردن آن غیر ممکن است. استفاده از ورقه های پلاستیک برای به عمل آوردن آن و دوری از گرد و غبار، روش مناسبی برای نگهداری ملات در اوایل کار است.

بدلیل توضیحات و خواص ذکر شده در بالا بهترین نوع سیمان جهت استفاده در قطعات چی آرسی GFRC/GRC سیمان سفید میباشد .

سنگدانه سیلیسی جهت تولید قطعات پیش ساخته جی آرسی

شن و ماسه

بررسی اثر سنگدانه در کیفیت بتن

سنگدانه‌های بتن جی آرسی  تقریباً ۱/۲ حجم آن را تشکیل می‌دهند. از این رو کیفیت آنها از اهمیتی ویژه برخوردار است. سنگدانه‌های بتن الیافی جی آرسی  نه تنها در مقاومت بتن بسیار موثرند بلکه دوام و پایداری بتن نیز، تا حد زیادی تحت تاثیر ویژگی این مواد قرار دارد.

جنبه اقتصادی نسبت‌های اختلاط باید با ویژگی های بتن تازه و سخت شده سازگار باشد. دانه‌های سنگی طبیعی معمولاً در اثر هوازدگی و فرسایش یا به طور مصنوعی از طریق خرد کردن سنگ‌های مادر حاصل می‌شوند. بنابراین بسیاری از خواص اثر سنگدانه در کیفیت بتن نظیر ترکیبات شیمیایی و کانی‌های تشکیل دهنده طبقه بندی و مشخصات از نظر سنگ شناسی‌، جرم واحد حجم، سختی و مقاومت، پایداری فیزیکی و شیمیایی، تخلخل و خواص دیگر بستگی به خصوصیات سنگ مادر دارد. به علاوه خواص دیگری مانند شکل و اندازه دانه‌ها‌، بافت و جذب سطحی در سنگدانه‌ها مطرح است که ارتباطی به سنگ مادر ندارد.

دانه بندی مصالح سنگی

دانه بندی عبارت است از تفکیک دانه‌ها‌ در اندازه‌های گوناگون با استفاده از الک‌های استاندارد و اختلاط آنها به مقادیر معین، دانه بندی و حداکثر اندازه دانه‌ها بر مقدار سیمان و آب‌، کارایی‌، اقتصادی بودن و تخلخل‌، جمع شدگی و دوام بتن اثر دارد. ماسه‌های خیلی ریز اغلب غیر اقتصادی هستند. و ماسه‌های خیل درشت به وجود آورنده مخلوط‌های خشن بدون کارایی هستند. به طور کلی مصالحی که دارای منحنی دانه بندی پیوسته‌ای هستند‌‌، رضایتبخش ترین نتایج را به دست می‌دهد.

اندازه سنگندانه مورد استفاده در ملات جی آرسی GFRC/GRC متوسط بین (۰٫۳ تا ۰٫۶ میلی متر) می باشد . این نوع سنگدانه باید از نوع گرد شده و کاملا تمیز باشد . سایز و نوع سنگدانه ها تاثیر بسزایی درکیفیت حین پاشش توسط دستگاه را دارند . بدین معنا هرچه سنگدانه سنگین تر باشد باعث تمایل به عدم حرکت و مهار جریان پذیری میشوند و در هنگام اسپری به عقب باز میگردند .

در حال حاضر کارخانه های متعددی در ایران محصولات خود را در این زمینه عرضه مینمایند که با توجه به خواص مورد نیاز در قطعات جی آرسی سنگدانه های سیلیسی در سایز های مورد نظر پیشنهاد میگردد.

بازدیدها: 1289