تاریخچه جی آرسی- تولید جی آرسی - نمای جی آرسی GRC/GFRC

جی آرسی GRC/GFRCدر حقیقت نوعی کامپوزیت است که با به کارگیری الیاف تقویت کننده داخل مخلوط بتن، مقاومت کششی و فشاری آن، فوق‌العاده افزایش می یابد . این ترکیب کامپوزیتی، یکپارچگی و پیوستگی مناسبی داشته و امکان استفاده از بتن به عنوان یک ماده شکل پذیر جهت تولید سطوح مقاوم و پرانحنا را فراهم می آورد.

جی آرسی GRC/GFRC از قابلیت جذب انرژی بالایی نیز برخوردار است و تحت اثر بارهای ضربه ای به راحتی از هم پاشیده نمی شود. شاهد تاریخی این فناوری، کاربرد کاهگل در بنای ساختمان است.

در واقع جی آرسی GRC/GFRC نوع پیشرفته این تکنولوژی می‌باشد که الیاف طبیعی و مصنوعی جدید، جانشین کاه و سیمان جانشین گل به کار رفته در ترکیب کاهگل شده‌اند. جی آر سی خواص مناسبی همچون شکل‌پذیری بالا، مقاومت فوق‌العاده، قابلیت جذب انرژی و پایداری در برابر ترک خوردن را دارا می باشد که متناسب با آنها می توان موارد کاربرد فراوانی برای آن یافت.

نقش الیاف در بتن :

مزایا و نقش مهم الیاف شیشه  در جی آرسی GRC/GFRC از یک سو و تکنولوژی ساخت و فرم قالب باعث شده که این محصول مورد علاقه اکثر مهندسین و طراحان قرار بگیرد.

امکان بکارگیری دراکثر مناطق جغرافیایی،استفاده از متریال طبیعی وارزان ، دارای هزینه کم در مقایسه با حجم زیاد عملیات و شکل پذیری آن با توجه به اشکال هندسی طرح وکارایی مناسب و مقاومت بسیار بالا و مقاوم در برابر نیروهای فشاری وکششی وقابلیت جذب انرژی و پایداری در برابر ترک خوردن از ویژگی های بارز جی آرسی GRC/GFRC می باشد.

gfrc-history
GRC125-COmbination-Mixer-for-GRC-GFRC-with-Bucket-Tr33olley-1024x768

ویژگی های جی آرسی :

به کارگیری قطعات جی آرسی درنمای یک ساختمان علاوه بر موارد یاد شده از مزایای همچون عایق بودن در برابر صدا وسرعت بالای اجرا نیز برخودار است .

وجود الیاف در جی آر سی ضمن افزایش مقاومت فشاری و کششی یکی از عوامل بسیار مهم در دوام آن ورفع ترکهای معمول بتن می باشد. که این خود از مزیت جی آر سی را آشکار می سازد.

ضد حریق

سرعت اجرا

عایق صوتی - حرارتی

دوستدار محیط زیست

انعطاف در طراحی

کیفیت بالای سطوح

قىرت و استحکام

رنگ پذیری بالا

مواد تشکیل دهنده جی آرسی

انواع سیمان های پرتلند موجود جهت تولید قطعات پیش ساخته بتنی مناسب تولید جهت جی آرسی میباشد . به طور کلی انتخاب انواع سیمان با توجه به کیفیت نهایی محصول ، توجیه اقتصادی و دسترسی محلی صورت میگرد .

انتخاب سنگدانه مناسب امری مهم جهت دستیابی به کیفیتی بالا در تولید قطعات جی آرسی میباشد .سنگدانه باید سخت، بادوام ، شسته و با سایز بندی مناسب باشد .در فرآیند تولید پاششی سنگدانه با سایز بندیmm2.1 مناسب تولید میباشد .اما در فرآیند پریمیکس سایزبندی الویت چندانی ندارد البته با حفظ خواص سنگدانه .این شرکت در تولید قطعات جی آرسی از سنگدانه سیلیسی  استفاده مینماید .

آب مورد استفاده در بتن معمولی مناسب جهت تولید قطعات جی آرسی میباشد .فقط ممکن است در شرایط جوی خاص این آب نباز به گرم کردن یا سرد شدن داشته باشد.

الیاف شیشه یکی دیگر از اجزا مهم محصولات جی آرسی میباشد که تاثیر فراوانی در کیفیت و همچنین مقاومت های فیزیکی جی آرسی دارد. این الیاف شیشه باید از نوع با مقاومت قلیایی  و همچنین آغشته به زیرکونیا ۶۱%باشد . الیاف به صورت روینگ در فرایند پاشش و به صورت چاپد در فرانید پریمیکس مورد استفاده قرار میگیرد .

جهت کمک به فرآیند تولید و افزایش خواص نهایی از این افزودنی ها شامل انواع فوق روان کننده ، ضد آب کننده و همچنین پوزولان جهت بالابردن سختی قطعات تولیدی  به طور رایج و گسترده در جی آرسی استفاده میگردد . انتخاب نوع افزودنی با توجه به نوع سیمان ، سنگدانه و شرایط اقلیمی صورت میگیرد .

محصولات سیمانی جهت گیرش نهایی و طی مرحله هیدراتاسیون نیاز به حفظ رطوبت دارد که این امر در محصولات جی ارسی که ممولا در ضخامت کم تولید میگردد امری حیاتی به شمار میرود .رطوبت نسبی مورد نیاز جهت گذراندن این مرحله ۵۹% در مدت زمان ۷ روزه میباشد که در شرایط معمول تولید این امر بدلیل فراهم نبودن فضای کافی در محل تولید به سختی صورت میگیرد. هنگامی که اکلریک پلیمر به مقدار مناسب در مخلوط جی آرسی اضافه میگردد در جند ساعت اولیه فرایند گیرش قطعات ،به صورت یک لایه محافظت کننده باعث کاهش نفوذ پذیری و در نتیجه کاهش از دست دادن آب و تبخیر آن عمل مینماید که این امر باعث تضمین تکمیل فرایند هیدراتاسیون با توجه با استاندارهای مورد نیاز میباشد همچنین استفاده از پلیمرباعث افزایش پیوند و چسبندگی بین اجزا تشکیل دهنده جی آرسی میگردد و روی سطح بتن یک غشای یکپارچه و درجا ایجاد می نماید. این غشای اکریلیکی پایداری عالی در برابر اشعه ماورا بنفش، استحکام فوق العاده و کشسانی به میزان ۰۰۲ تا۰۵۲ درصد را تضمین می نماید.

معمولا جهت رنگ دادن به سیمان سفید یا خاکستری از رنگدانه های معدنی استفاده میگردد که این امر باعث ثبات رنگ در شرایط آب و هوایی مختلف میگردد .از رنگدانه معمولا در سطح اولیه قطعات جی آرسی استفاده میگردد که میتوان آن سطح را به صورت براق ، چرمی ، سندپلاست یا غیره فرآوری نمود .

بازدیدها: 807

امتیاز شما به این محتوا !؟
5.0
درحال ارسال
امتیاز کاربر 0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 بازدید مجدد)