اهمیت ایمنی ساختمان در زلزله

یکی از مهمترین تجربه‌های به وجود آمده از زلزله کرمانشاه، تخریب برخی از منازل مسکونی آپارتمانی بود. به گفته مسئولان هلال احمر ایران، زلزله کرمانشاه اولین تجربه ایرانیان برای زلزله در منازل مسکونی چند طبقه و مجتمع‌های آپارتمانی بوده است. از این تجربه باید برای ایمنی نمای ساختمان استفاده شود

مدتی است زلزله مهمتری خبر رسانه های کشور شده و هیچ روزنامه و خبرگزاری پیدا نمی شود که هر روی خبری از زلزله و یا تبعات آن مخابره نکند. این بلای طبیعی از استان های کرمانشاه و کرمان به تهران و کرج رسیده و مردم این شهر را نیز بیش از گذشته درگیر خود کرده است.

یکی از مهمترین تجربه های به وجود آمده از زلزله کرمانشاه، تخریب برخی از منازل مسکونی آپارتمانی بود. به گفته مسئولان هلال احمر ایران، زلزله کرمانشاه اولین تجربه ایرانیان برای زلزله در منازل مسکونی چند طبقه و مجتمع های آپارتمانی بوده است. تجربه ای تلخ به کشته و مصدوم شدن تعدادی از هموطنانمان منجر شد. از این تجربه باید درس های بسیار زیادی برای آینده گرفته شود.

یکی از مهمترین عواملی که در زلزله کرمانشاه و به ویژه در ساختمان های چند طبقه خودنمایی کرد، اهمیت استحکام نمای ساختمان در برابر زلزله بود. نمای برخی از ساختمان ها در زلزله کرمانشاه به راحتی فرو ریخت و برخی از نماها محکم و استوار در برابر این زلزله مهیب دوام آورد. البته کرمانشاه و شهرهای دیگر این استان از تعداد محدودی آپارتمان برخوردار بودند، لا اقل نسبت به کلان شهری مثل تهران!

اهمیت استحکام نمای ساختمان مسئله مهمی است که از خسارات وارد شده به ساختمان کاسته و از خسارات جانی نیز کم می کند.

اگر قرار باشد نمای ساختمان بر اثر زلزله به راحتی فرو بریزد، نه تنها افراد داخل ساختمان در خطر خواهند بود، بلکه افرادی که در کوچه ها و خیابان ها در حال عبور و مرور هستند نیز در معرض خطر قرار دارند. اولین قسمتی که از هر ساختمان ممکن است فرو بریزد نمای ساختمان است و به همین علت باید به آن اهمیت ویژه ای داده شود.

آنچه که مشخص است زلزله ای که چند روز پیش در حومه تهران به وقوع پیوست، زنگ خطری برای تمام مردم این شهر و تمامی مسئولانی بود که به سادگی از زیر بار مسئولیتشان در زمینه ایمنی ساختمان شانه خالی می کنند. ایمنی ساختمان و همچنین نمای ساختمان موضوعی نیست که به سادگی چند سال گذشته از کنار آن عبور شود، باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد تا از خطرات احتمالی به ویژه در تهران ۱۷ میلیونی جلوگیری شود.

بازدیدها: 266

امتيازدهی به مقاله
  • کیفیت مطلب
  • کاربردی بودن
5.0
درحال ارسال
امتیاز کاربر 0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 بازدید مجدد)